Kiváló lehetőséget nyújt erre az ésszerű böjtölés, amelytől egészségesebb fogyókúra talán nem is létezik. Ráadásul általa megfiatalodik a test, a lélek és a szellem is. Kiválóan alkalmas betegségek megelőzésére és kezelésére. Használjuk hát ki az első napsugarakat, hangoljuk át a lelkünket – és a testünket! A tavaszi nagytakarítás analógiájára böjtöljünk mi is!
De mitől is kell a szervezetünknek megtisztulnia? Az élelmiszerekkel és a mindennap használatos más anyagokkal együtt kis adagban bár, de rendszeresen szennyező vegyületek kerülnek a szervezetünkbe (íz-, szín-, állagjavítók, vegyszerek és gyógyszermaradványok). A helytelen táplálkozás és életmód következtében nem működnek tökéletesen az anyagcsere folyamataink. Emiatt több felesleges salakanyag raktározódik el a sejtekben, melyek tovább rontják az anyagcsere folyamatokat és az immunrendszer működését. A salakanyagok a rosszindulatú daganatok képződésében is szerepet játszanak. Méregforrás az alkohol, a nikotin, a koffein is.
A salakosító folyamatokat elősegítik a válogatás nélkül elfogyasztott ételek, amelyeket alapos rágás nélkül, a szükséges mennyiségen felül fogyasztunk. Sokféleségük miatt az emésztőrendszerünk nem tudja tökéletesen megemészteni őket. A bélben erjedni kezdenek, ennek termékei visszaszívódnak a vérkeringésbe, megfertőzik az egész szervezetet, fejfájást, fáradékonyságot okoznak. Később megjelenik a rossz testi-lelki közérzet, a betegséghajlam, végül pedig a betegség.
Lénapok
Nagyon fontos lenne évente egyszer-kétszer (tavasszal és ősszel) elvégezni egy tíz, sőt, húsznapos léböjtkúrát. http://www.hoxa.hu/?p1=cikk&p2=425
Természetesen sokan vannak, akik szeretnének tenni a szervezetükért, azonban nincs lehetőségük elmenni egy tíznapos kúrára. Már azzal is nagy szolgálatot tehetünk, ha időnként pihentetjük a szervezetünket. Az egy-két napos tisztítókúrát gond nélkül bármikor, bárki betervezheti. A regeneráló napokat ajánlatos hetente, hétvége vagy ünnepnapok (például húsvéti eszem-iszom) után beiktatni.
Ezen a napon kizárólag csak folyadékot fogyasszunk, legkevesebb 3 litert. Gyógyteát, szénsavmentes ásványvizet, forrásvizet, tisztított csapvizet, frissen préselt, hígított gyümölcs- vagy zöldséglevet. A gyógyteák közül ajánlott a csalán, a zsurló, a zsálya, a gyermekláncfű, a katáng, a cickafark, a kamilla vagy a borsmenta.
Sokan panaszkodnak, hogy nem tudnak egész nap csak folyadékot inni, mert fáj a fejük vagy szédülnek. Nagyon fontos, hogy már a délelőtt elfogyassszunk legalább másfél liter folyadékot, legjobb a meleg tea. Ha még ekkor is szédülünk, segíthet egy kiskanál méz.
Gyümölcsnap
Ha úgy érezzük, képtelenek vagyunk egész nap csak folyadékot inni, tartsunk méregtelenítő hétvégét! Ilyenkor nem kell éhezni, mégis igazi ünnepnap lesz a szervezetünk számára. Annyi gyümölcsöt fogyasszunk, amennyit akarunk – az a fontos, hogy ne együk túl magunkat. Ha van rá lehetőségünk, vegyszermentes, friss, érett idénygyümölcsöket válasszunk. Ha van otthon gyümölcscentrifugánk, kezdjük a napot 3 dl, hígított gyümölcslével! (Felejtsük el dobozos üdítőt, a rengeteg adalékanyaggal többet ártunk, mint használunk szervezetünknek!) Készíthetünk koktélt is -- próbáljuk ki az ananász-alma-banán kombinációt! Ha nincs centrifugánk, akkor majszoljuk el a gyümölcsöket, vagy készítsünk gyümölcssalátát!
Bármilyen gyümölcsöt párosíthatunk bármilyennel – ne feledjük azonban, hogy a mi szervezetünk számára az alma a legmegfelelőbb (főként, ha nincs agyonpermetezve). Ha megéhezünk, ismét együnk meg valamilyen gyümölcsöt. Együnk nyugodtan, a falatot sokszor, jól megrágva. Fontos, hogy napközben legalább 2-3 liter folyadékot igyunk! És még valami: ezen a napon felejtsük el a szárított, aszalt vagy kandírozott gyümölcsöket!
A méregtelenítést lehetőleg ne tartsunk stresszes munkanapon. Próbáljuk meg úgy betervezni, hogy a lehető legnagyobb nyugalom vegyen minket körül. Böjt alatt végezzünk naponta többször transzcendentális tevékenységeket: imádkozzunk, meditáljunk. Tornázzunk, vagy ússzunk, sétáljunk nagyot a természetben. Kiegészítő módszer a hideg-meleg vizes váltott zuhany, a szauna valamint a napfürdőzés.
/Szerző: H. Dráfi Anikó - www.hoxa.hu/