2013. július 25., csütörtök

A család funkciói: pszichoszociális funkció

A pszichoszociális funkció a család tagjai számára mentális biztonságot, háttérvilágot teremt, mentális érzelmi szükséglet-kielégítést. Ettől lesz a család a társadalom számára az egyént karbantartó rendszer. Ettől lesz az egyén kiegyensúlyozott tagja a társadalomnak.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? 

-Törekedjünk a családi egységre, tehát: minél több időt együtt eltölteni!! (gondolkodjunk generációkban, Nagyszülők figyelem!!)
-Tartsuk meg és gyakoroljuk a rítusokat, szokásokat, mert ezek adják meg a keretet, a rendet (a társadalom életében is!).
-Próbáljunk meg együtt maradni! (A területi mobilitással lazult a családok kohéziója)
-A gyerekek ne töltsék napjaik nagy részét a családon kívül!

2013. július 18., csütörtök

Pocakos napló - 9. hónap és a SZÜLETÉS


Ki hitte volna, hogy egyáltalán lesz ilyen bejegyzés?...
Amikor elkezdtem írni ezeket a sorokat, éppen a 38. hetet töltöttük be...ez volt az utolsó hónap csodája, az egyik csodája...

Az utolsó analízisen két dologra törekedtem. Az egyik az volt, hogy megerősítsem a pocaklakónkat a már korábban megbeszélt születési időpontban, a másik pedig, hogy kértem, áruljon el valamit magáról..., nem az érdekel, milyen a külseje, hanem, hogy milyen személyiség rejtőzik a külső mögött. Először nem tudtam eldönteni, nem lesz-e túl bonyolult kérdés ez a kisfiúnk számára, de az analitikus bátorított: kérdezzem csak meg nyugodtan, ha bármi miatt nem akar, vagy nem tud válaszolni rá, akkor jelezni fogja. Ez az a hely és idő, ahol és amikor semmi sem erőltethető, és semmit nem lehet kikényszeríteni..., csak az fog megtörténni és csak azt fogom megtudni, amit a baba el akar, illetve el tud "mondani". Ahogy feküdtem az ágyon becsukott szemmel és kerestem a kapcsolatot a méhemmel és a babával, ismét a nagy átlátszó csatorna jelent meg, de a következő pillanatban már a méhemen belül találtam magam egy széken ülve...és a méhem fel volt díszítve virágokkal és szívekkel, minden olyan nyugodt volt. Mikor elmondtam az analitikusnak, amit látok, mondta, hogy ezt nekem készítette a baba és úgy tűnik így reagált a kérésemre. Hogy őszinte legyek, ebből hosszú távú következtetéseket nem mernék levonni a személyiségére vonatkozóan, de az biztos, hogy nagyon szereti az anyukáját!...

A 37. héten, ahogy az orvosommal előre megbeszéltük, elmentem az utolsó vizsgáltra. Az UH ismét megerősítette, hogy kisfiút várunk, de sajnos kevésbé örömteli dolog is kiderült. A baba mindkét veséjében cisztákat látott a doktornő, összesen 13 darabot. Ezeknek a 35. héten még nyomuk sem volt. Abban maradtunk, hogy másnap bemegyek a kórházba, és ott megnézi a gyerekorvos is egy jobb felbontású UH-on.  
Sajnos otthon rögtön utána néztem az interneten mit is jelent, ha egy magzat veséiben cisztákat találnak. És ahogy az lenni szokott, mindjárt a legrosszabb híreket vettem készpénznek, vagyis, hogy ilyen esetben a szülést megindítják. Az esetek többségében császármetszés útján születik meg a baba, majd az újszülöttet rögtön megműtik, hogy eltávolítsák a cisztákat...


2013. július 12., péntek

Egy jól sikerült improvizáció

     A férjem lediplomázott. Ennek örömére rendeztünk egy kis összejövetelt nálunk, hogy megünnepeljük ezt a jeles eseményt, amit ráadásul kiváló eredménnyel zárt! Vacsorára vártuk barátainkat. Idő hiányában viszont, valami egyszerűt, de mégis ünnepit kellett rögtönözni.
Fontos volt, hogy minden időben kész legyen, így arra gondoltam valami gyors desszertet csinálok. Olyat amit nem kell sütni, mert a vacsora már elfoglalta a sütőt. Boltba se volt időm menni, így lehetőségeim az otthon található hozzávalókra korlátozódtak. Mindenesetre abban biztos voltam, hogy valami kávésat szeretnék csinálni, mivel férjem nagy kávérajongó. Ahogy körülnéztem, egy csomag aszalt szilvára bukkantam, amit a napokban kaptunk édesapámtól, valamint egy csomag karácsonyról maradt mézeskalács fűszerkeverékre leltem a kamrában. Így született meg ez a fantasztikus recept. Nem mondanám, hogy igazán nyári édesség, -inkább olyan télies hangulatot idéz- de éppen alkalomhoz illő volt.


2013. július 4., csütörtök

Reprodukciós gondolatok- Nyár

 "Meg kell tanulnunk vágyakozni azután, amink van." (Simone Weil)

Már gyermekkoromban sem értettem, miért kérdezgetik folyton, hogy hány gyermeket szeretnék?

Én ezen sosem gondolkodtam.

A természetes az volt, hogy amennyit a Jóisten ad. Azonban, ha mégis tovább erőszakoskodtak, akkor azt mondtam: négyet.
Szeretem a páros számokat, nekem az adja meg a kerek egészet. A mi tizenkettes létünk is így volt kerek egész. Függetlenül attól, hogy már nem mindenki akar ebbe a kerek egészbe tartozni, mi még gondolunk rá, ahogyan ezt Tél is megfogalmazta reprodukciós cikkében.

Természetemnél fogva valahogy mindig jól tudtam alkalmazkodni és jól tűrtem a konfliktusokat (bár magamat konfliktus kerülő személyiségnek tartom), ami egy ekkora családban -ilyen összetétel mellett- elkerülhetetlen.

Reprodukciós gondolatok - Tél

Igazán sosem fordult meg a fejemben, miért lettünk ilyen sokan testvérek...

Sosem gondolkodtam azon, vajon jó-e ez nekünk, és mi lenne, ha nem lennénk ennyien.

Valahogy így volt természetes, így éreztük jól magunkat. Én legalábbis mindenképp.



Férjemmel 4 gyermeket terveztünk, amikor összeházasodtunk. Ebben, mint oly sok minden másban is, nagy volt az egyetértés közöttünk. Időközben azonban magam is szülővé váltam és rengeteget töröm a fejem, mi az előnyösebb a családnak, a gyerekeknek, a világnak...

Őszinte leszek: nem találtam meg a választ. Pedig sok utat bejártam, sok emberrel beszéltem, sok példát láttam. Egyik biztatott, másik hátráltatott..
Nincs megfelelő válasz arra, hogy hány gyerek az ideális...